- #1
cel13
- 3
- 0
I have this assignment, basically I had to do the same thing in simplified way and then superposition theorem. Apparently the answers don't match. I'm pretty sure the mistake is in superposition theorem. It could be some really stupid and simple mistake I made since I'm no good at this at all.
I'd be really grateful if anyone could help me fix it.
I=U/R
I1=-2,2 I1=5/10
I2=0,4 I2=15/10
I3=-1,8 I3=30/10
K1=I1-I2+I3
K2=E1-E2=I1*R1*R2
K3=E2-E3=I2(R2+R3)
K2=5-15=I1*10+I2*15
I1=10+20+15I2=30+15I2
K22=15*30=I2=(-15)+I3*15
I2=15+30-15+15I3=153
16I2=15I1
I2=0,938I1
I1=30+15*0,938I1
I1=30+I10,7I1
-13,07I1=30
I1=-2,2
I2=0,938*(-2,2)
I2=0,4
I3=-2,2-(-0,4)
I=-1,8
R1kogu=R1+(R2*R3)/R2+R3
R1kogu=10+(15*15)/15+15=10+7,5=17,5
I1=E1/R1total=5/17,5=0,286
U1=R1*I1=17,5*0,286=5,005
I2=U2/R2
I2=0,005/15=0,0003
I3=0,0286-0,0003
I3=0,2867
RtotalR2=(R1*R3)/(R1+R3)=15+(10*15)/(10+15)=6+15=21
I2=15/21=0,714
U2=R2*I2=15*0,714=10,71
U1=U2=E2-U2=15-10,71=4,29
I3=4,29/15=0,286
I1=I2+I3=0,714+0,286
R3total=R3+(R1*R2)/(R1+R2)=15+(10*15)/(10*15)=21
I'''3=15/21=0,714
U3=R3*I'''3=15*0,714=10,71
U1=U3*E3-U3=15-10,71=4,29
I''2=4,29/15=0,286
I'''1=I2+I3=0,714+0,286=1 A
Current: 1A, I2 = 0,286 and I3 = 0,714
So this is it, any kind of help would be greatly appreciated. Thanks for your time.
I'd be really grateful if anyone could help me fix it.
I=U/R
I1=-2,2 I1=5/10
I2=0,4 I2=15/10
I3=-1,8 I3=30/10
K1=I1-I2+I3
K2=E1-E2=I1*R1*R2
K3=E2-E3=I2(R2+R3)
K2=5-15=I1*10+I2*15
I1=10+20+15I2=30+15I2
K22=15*30=I2=(-15)+I3*15
I2=15+30-15+15I3=153
16I2=15I1
I2=0,938I1
I1=30+15*0,938I1
I1=30+I10,7I1
-13,07I1=30
I1=-2,2
I2=0,938*(-2,2)
I2=0,4
I3=-2,2-(-0,4)
I=-1,8
R1kogu=R1+(R2*R3)/R2+R3
R1kogu=10+(15*15)/15+15=10+7,5=17,5
I1=E1/R1total=5/17,5=0,286
U1=R1*I1=17,5*0,286=5,005
I2=U2/R2
I2=0,005/15=0,0003
I3=0,0286-0,0003
I3=0,2867
RtotalR2=(R1*R3)/(R1+R3)=15+(10*15)/(10+15)=6+15=21
I2=15/21=0,714
U2=R2*I2=15*0,714=10,71
U1=U2=E2-U2=15-10,71=4,29
I3=4,29/15=0,286
I1=I2+I3=0,714+0,286
R3total=R3+(R1*R2)/(R1+R2)=15+(10*15)/(10*15)=21
I'''3=15/21=0,714
U3=R3*I'''3=15*0,714=10,71
U1=U3*E3-U3=15-10,71=4,29
I''2=4,29/15=0,286
I'''1=I2+I3=0,714+0,286=1 A
Current: 1A, I2 = 0,286 and I3 = 0,714
So this is it, any kind of help would be greatly appreciated. Thanks for your time.
Attachments
Last edited: